Buhalteriams, finansininkams, vadovams, teisininkams, biurų administratoriams. JŪS PRIVALOTE ŽINOTI DAUGIAU!

Lietuvoje

split_long.png
Kaip mokama pensija, jei stažas įgytas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje? 2023 11 20
Gyventojai, dirbę užsienyje ir sulaukę pensinio amžiaus, apie svetur įgytą stažą turi pranešti „Sodrai“. Tada jiems skiriamos dvi pensijos: vieną moka Lietuva, o kitą – šalis, kurioje žmogus dirbo.

Vis tik kartais surinkti ir suskaičiuoti duomenis užtrunka, tad pensijos gali tekti palaukti keletą mėnesių ar net metų.

Dirbo ir Anglijoje

Skaitytoja Violeta pasakojo, kad po mėnesio sulauks pensinio amžiaus.

„Noriu jau kreiptis į „Sodrą“ dėl pensijos. Tačiau dirbau ne tik Lietuvoje, bet ir Anglijoje, ten turiu sukaupusi 10 metų darbo stažą. Pažįstami sako, kad svetur įgytas stažas irgi prisideda. Tačiau labai ilgai tenka laukti, kol apie jį gaunamas patvirtinimas.

 

Štai viena pažįstama laukė 4 mėnesius, o kita – net 2 metus. Tad galbūt per vėlai kreipiuosi dėl pensijos. Reikėjo tai padaryti prieš metus ar pusmetį“, – svarstė moteris.

 

Ji teiravosi, iš ko jai teks gyventi, jeigu pensijos lauks metus ar dar ilgiau.

„Tikriausiai teks dirbti, tol, kol nebus paskirta pensija. Juk negaliu tiesiog laukti, kol man paskirs pensiją ir neturėti jokių pajamų“, – svarstė Violeta.

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė patvirtino, kad užsienyje dirbusiems žmonėms kyla nemažai klausimų dėl pensijos.

Daugiau nei pusė imigrantų Lietuvoje – grįžtantys lietuviai, kurių 2022 m. buvo 14,3 tūkst., o 2021 m. – net 23,7 tūkstančiai, rodo Europos migracijos tinklo duomenys.

Gausiausiai lietuviai grįžta iš Jungtinės Karalystės (12 tūkst.), Norvegijos (2,2 tūkst.), Airijos (1,8 tūkst.).

„Į gimtinę planuojantys grįžti lietuviai aktyviai domisi, kokiomis sąlygomis gaus pensiją, kokiais atvejais ji nesuteikiama. Dalis besidominčiųjų būna klaidingai įsitikinę, kad jei Lietuvoje jie neturi sukaupę pakankamo darbo stažo pensijai, ji nebus išmokama – dažnu atveju tai nėra tiesa“, – sakė L. Načajienė.

Stažas įgytas Lietuvoje ir užsienyje sumuojamas

„Sodra“ pažymėjo, kad skiriant ir apskaičiuojant pensiją vertinamas visas socialinio draudimo stažas, kurį žmogus įgijo iki tos dienos, kai sulaukė pensinio amžiaus.

„Taigi, net jei teoriškai žmogus pateiktų prašymą metais anksčiau, pensijos skyrimo metu informaciją reikėtų tikslinti. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, prašymą dėl pensijos skyrimo galima pateikti prieš 3 mėnesius iki teisės gauti pensiją atsiradimo arba bet kuriuo metu vėliau“, – sakė „Sodra“.

 

Anot jos, svarbu atkreipti dėmesį, kad skirtingose valstybėse pensinis amžius gali skirtis, tad gali būti, kad viena valstybė pradės pensiją mokėti anksčiau nei kita.

 

„Žmonėms, įgijusiems stažo ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje, Jungtinėje Karalystėje, ar Šveicarijoje, pagal ES teisės aktų nuostatas, asmens teisei į pensiją nustatyti kiekviena iš valstybių narių, kurioje asmuo yra įgijęs stažo, sumuoja visose valstybėse įgytus stažo laikotarpius, tačiau skiria ir moka pensiją tik už savo valstybės teritorijoje įgytą stažą.

 

Pavyzdžiui, žmogus 10 metų dirbo Lietuvoje ir 20 metų Ispanijoje. Visi šie laikotarpiai bus įskaičiuoti į asmens socialinio draudimo stažą skaičiuojant pensiją Lietuvoje – t. y. bus laikoma, kad žmogus turi 30 metų stažo. Tačiau kiekviena valstybė skirs ir mokės pensiją tik už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos toje šalyje, tai yra Lietuva už 10 metų, Ispanija už 20 metų“, – skaičiavo „Sodra“.

 

Jeigu stažas didesnis užsienyje, pensijos gali tekti laukti

Asmuo, kuris sulaukė senatvės pensijos amžiaus, teritoriniame „Sodros“ skyriuje pildydamas prašymą gauti senatvės pensiją Lietuvoje nurodo, kad yra dirbęs ir kitoje šalyje.

Tuomet „Sodros“ Užsienio išmokų skyrius veikia kaip tarpininkas – persiunčia asmens užklausą užsienio kompetentingoms įstaigoms, gauna dokumentus, liudijančius apie asmens sukauptą socialinio draudimo stažą ir teisę gauti pensiją iš užsienio valstybės.

Užsienio valstybė, gavusi „Sodros“ persiųstą žmogaus prašymą, skiria ir apskaičiuoja pensiją pagal toje valstybėje galiojančius įstatymas.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad Lietuva neskaičiuoja užsienyje įgyto stažo ir nemoka pensijos už laikotarpį, kai žmogus dirbo užsienyje, tik persiunčia žmogaus pateiktą prašymą užsienio institucijai.

Jei žmogus turi sukaupęs minimalų stažą Lietuvoje (15 metų ar daugiau), jam pradedama mokėti nacionalinė pensija už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos Lietuvoje. Tai yra, nepriklausomai nuo to, ar jau gavo sprendimą iš užsienio dėl toje šalyje uždirbtos pensijos, žmogus iškart pradeda gauti lietuvišką pensiją“, – komentavo „Sodra“.

Ji atkreipė dėmesį, kad keblumų gali kilti tuomet, jei žmogus Lietuvoje nėra sukaupęs minimalaus stažo pensijai gauti.

„Pavyzdžiui, kaip anksčiau minėtame pavyzdyje, jis dirbo 10 metų Lietuvoje ir 20 metų Ispanijoje. Susumavus šiuos stažo laikotarpius, bus laikoma, kad žmogus turi 30 metus stažo ir yra įgijęs teisę gauti pensiją. Tačiau kol bus gautas atsakymas iš užsienio, žmogus negaus jokios išmokos, kadangi Lietuvoje nėra sukaupęs minimalaus stažo pensijai gauti.

Tik kai užsienio įstaiga patvirtins toje šalyje įgytą stažą, bus laikoma, kad žmogus yra įgijęs teisę gauti senatvės pensiją ir kiekviena šalis pradės mokėti pensiją už tuos metus, kai žmogus dirbo ir mokėjo mokesčius jos teritorijoje“, – pastebėjo „Sodra“.

Pensija skiriama ir mokama nuo kreipimosi dienos ir nuo teisės į pensiją atsiradimo dienos.

„Tai yra, jei susirašinėjimas tarp valstybių užtrunka ir ilgai negaunamas atsakymas dėl užsienyje įgyto stažo, gavus visą reikiamą informaciją pensija bus išmokėta nuo tos dienos, kai žmogus įgijo teisę į ją – taip pat ir už praeitą laikotarpį“, – sakė „Sodra“.

 

tv3.lt / aut. Vilija Mačiulskytė
 
Komentarai (0)
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
 
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 

Gaukite naujienas el. paštu

RSS

U Ž D U O K I T E   K L A U S I M Ą

             info@infolangas.lt

split

split

Savaitės sentencija

Nori išgirsti protingą atsakymą, protingai ir klausk.

J. V. Gėtė

Senesnės sentencijos

D Ė M E S I O ! ! !

D Ė M E S I O ! ! !

Buhalterio kalendorius

<
2023 m. gruodis
>
I
II
III
IV
V
VI
VII
27
28
29
30
Akcijos
MOKESČIŲ KALENDORIUS
NEMOKAMI seminarai
Renginiai
REIKŠMINGOS datos
 
 

Verta žinoti

Lietuvos Respublikos Seimas 2023-uosius paskelbė  Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų, Klaipėdos krašto, Šventojo Juozapato metais

 


split

NAUJI mokymai - Tapkite profesionalu su LINKEDIN

AKTUALŪS nuotoliniai mokymai IŠMANUSIS BIURAS

→  SUSIDOMĖJOTE?

split

Vardadieniai

split

Šiandien orai Lietuvoje

Orai Vilniuje Orai Kaune Orai Klaipėdoje Orai Panevėžyje Orai Alytuje Orai Marijampolėje Orai Utenoje Orai Kėdainiuose Orai Ukmergėje Orai Mažeikiuose

9,56€  8,00 €   / IŠPARDUOTA!